Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

Dudás Károly: Kikeletre várva. - 7 Nap, 1990. II. 9.

 

Volt egyszer egy politikusunk, az volt a szavajárása: "Én azt se mondom, igen, meg azt se, hogy nem, hanem éppen az ellenkezõjét". Körülbelül ezt a választ kapták a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége kezdeményezõ bizottságának tagjai a Szocialista Szövetség Tartományi Választmánya társadalmiszervezetek- és polgáriegyesületek-ügyi koordinciós bizottságától.

Az Újvidéken megtartott ülésen felszólalók többsége ugyan nem zárkózott el a kezdeményezés elõl, nem vonta kétségbe létjogosultságát, néhányan még támogatták is, a zöld fényt azonban ennek ellenére mégsem kapta meg. Erre a jelek szerint már nem is lesz szükség, hiszen a Szocialista Szövetség hamarosan párttá alakul, s ezze megszûnik minden ilyen nemû illetékessége. Az új egyesületi és párttörvény márciusban esedékes meghozatala után a népfront véleményétõl függetlenül minden bizonnyal sor kerülhet a Közösség hivatalos bejegyzésére.

Ennek ellenére érdekesnek és tanulságosnak látszik megnézni, hogyan tekintenek jelenleg politikusaink a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége megalakulására tett indítányra.

Miután Ágoston András, a Közösség kezdeményezõ bizottságának szóvivõje vázolta a programcélokat (olvasóink elõzõ számunkban részletesen megismerkedhettek velük), s azokat a körülményeket, amelyek lehetõvé és szükségessé tették a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének megalakítását, s ismertette azokat az elképzeléseket, amelyek alapján a szervezet tevékenykedni kíván, Aleksandar Kolarov, a koordinációs bizottság tagja kért szót, s elmondta, hogy teljes mértékben táogatja a kezdeményezést, mert megítélése szerint olyan mozgalomról van szó, amely szilárd biztosítékot nyújt a nemzeti egyenjogúság gyakorlati megvalósításához. A további felszólalók túlnyomó többsége szintén nem vitatta el a kezdeményezés létjogosultságát, ám többen is rámutattak a beterjesztés fogyatékosságaira, s hangsúlyozták, hogy jobban meg kell világítani a Közösség céljait, tekintettel a többnemzetiségû közösség érzékenységére.

Más hangot ütött meg viszont Jovo Radoš, a Vajdasági Komunista Szövetség Tartományi Bizottságának végrehajtó titkára, aki eleve elmarasztalta mindazokat a csoportosulásokat, amelyek nemzetiségi alapon szervezõdnek, mert szerinte törvényszerûen nemzeti kizárólagossághoz, és bezárkózáshoz vezetnek. Kifejtette, hogy a párt nem fél ugyan a konkureciától, a konkurenciaként jelentkezõ új pártok programjait azonban alaposan felül kell vizsgálnia. Szerinte nem jó összehasonlításokat tenni, párhuzamot vonni a környezõ országokban történõ mozgásokkal, s hivatkozni az ott jelentkezõ demokratikus kezdeményezésekre, hiszen nálunk egészen mások - természetesen jobbak - a viszonyok.

Replikájában Vékás János, a VMDK kezdeményezõ bizottságának tagja elmondta, hogy jellemzõ módon a párt támadja legnagyobb hévvel az újonnan jelentkezõ demokratikus egyesületeket és pártokat. A KSZ elõszeretettel hangsúlyozza, hogy a nemzeti egyenjogúság területén nálunk ideális a helyzet, anélkül, hogy ezt tudományos elemzésekkel bizonyítaná, sõt ezeket az elemzéseket eddig még csak nem is engedélyezte. Pedig a problémák elkendõzése nem jelenti azok megoldását is. A végrehajtó titkár által emlegetett bezárkózásról elmondta, hogy eddig éppen a KSZ volt az, amely szigorúan nemzeti keretek közé zárkózott, a korábbi vajdasági politika pedig nemcsak Szerbiától "zárkóztatta el" a tartományt, hanem az itt élõ nemzetiségeket is anyanemzeteiktõl. A vajdasági magyarok kezdeményezésükkel nem a szomszédos országokban jelentkezõ megmozdulásokat másolják, hanem úgy érzik, hogy nálunk változtak meg a körülmények, nyílott lehetõség a demokratizálódásra, amelyenek keretei között cselekedni lehet. Sajnos, a legkeményebb ellenállás éppen a párt részérõl tapasztalható.

A vitát összegezve Timošenko Kuzmanèev, a koordinációs bizottság elnöke megállapította, hogy a Szocialista Szövetség egyelõre nem foglalhat állást, mert a kezdeményezésbõl nem tûnik ki pontosan a kezdeményezés célja, sem az, hogy a Közösség politikai vagy kulturális szervezet kíván-e lenni, s a Szocialista Szövetség keretében vagy azon kívül kíván-e mûködni. További beszélgetésekre van szükség annak érdekében, hogy ezek a vitás kérdések tisztázódjanak.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége megalakítására tett kezdeményezés tehát az elvi támogatás ellenére sem kapott zöld fényt a Szocialista Szövetség részérõl, így minden bizonnyal meg kell várni az új egyesületi és párttörvény megszületését.

A kezdeményezõ bizottság tagjai azonban addig sem ülnek ölbetett kézzel. Az eddig összegyûlt több ezer támogató aláírás ugyanis egyértelmûen azt jelzi, hogy a vajdasági magyarok körében nagy az érdeklõdés, s valós az igény a közösség megalakulása iránt. Folyamatban van a szervezet alapszabályának kidolgozása, az új oktatási törvény nemzetiségi szempontból kifogásolható szakaszainak újabb véleményezése... A kezdeményezõ bizottság tagjai nagyszabású falujáró akciót terveznek, amely által a szülõk megismerkedhetnek azokkal a tudományos érvekkel, amelyek birtokában helyesen dönthetnek, milyen tannyelvû iskolába írassák gyermeküket, kezdeményezik a magyarországi egyetemi tanulmányokat gátló, sok fejfájást okozó korlátozások megszüntetését...

A jelek szerint a kikelet, amely sok egyéb mellett minden bizonnyal új egyesületi és párttörvénnyel ajándékozza meg az ország demokratikusabb légkörre áhítozó polgárait, nem éri felkészületlenül a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége kezdeményezõ bizottságának tagjait.